| Type | Ottoman |
|---|---|
| Item Height | 16.75" approx. |
| Color | Wood walnut finish, upholstery see pictures |
| Style | French |
| Material | Wood, Upholstery |
| Features | Upholstered |
| Item Length | 18.5" approx. |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Item Width | 12.5" approx. |
Check the listing for details. French Vintage 1960s Footstool Ottoman 6129. Color: Wood walnut finish, upholstery see pictures, Condition: Used. Listed at 325.00 USD. This beautiful Ottoman made out of wood, and upholstery. This wonderful Footstool has a French style and design, and walnut finish to the wood. The fabric is in used good condition, it need to be reupholster, ask us for a quote on re-upholstery if you interested.