| Is Electric | Yes |
|---|---|
| Item Dimensions L X W X H | 9.53"l X 9.37"w X 4.09"h |
| Power Source | Electric |
| Upc | 199874666709 |
| Material Type | Plastic, Stainless Steel |
| Product Dimensions | 9.53"l X 9.37"w X 4.09"h |
| Number Of Discs | 7 |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Voltage | 0 V |
| Features | Adjustable Thickness, upgraded plastic material, new buckle design, easy to clean, easy to store, built-in wire cutter, electric operation, compact mold storage case |
| Item Type Name | Pasta Press Attachment |
| Unit Quantity | 3.4 lbs |
| Components Included | Adapter Hose, pasta press, 7 interchangeable plates, storage case, cleaning brush |
| Number of Items | 1 |
| Blade Material Type | Stainless Steel |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Number Of Settings | 3 |
| Item Depth | 4.09 in |
| Operation Mode | Electric |
| Brand | Unbranded |
| Type | Pasta Press Attachment |
| Model | Pasta Maker Attachment for KitchenAid |
| Maximum Sheet Thickness | 4 Millimeters |
| Pasta Shape | Spaghetti |
| Is Dishwasher Safe | Yes |
| Power | 0 W |
| Item Weight | 3.4 lbs |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Fresh Pasta Maker for Kitchenaid Stand Mixer - 7 Plates & Adjustable Thickness. Color: White, Condition: New. Listed at 109.27 USD. Seven versatile quick-change pasta discs for various types: spaghetti, bucatini, fusilli, and macaroni. Fresh Pasta Maker for Kitchenaid Stand Mixer. Crafted from high-strength food-grade plastic, this pasta maker promises lasting durability.