| Set Name | Traditional |
|---|---|
| Age Range Description | Kid |
| Manufacturer Maximum Age | 180.0 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Brand | Harrisville Designs |
| Size | White |
| Part Number | 551W |
| Style | Brights |
| Target Gender | Unisex |
| Assembly Instructions | Included |
| Battery Description | No Batteries Required |
| Number Of Boxes | 1 |
| Safety Warning | Choking Hazard - Small Parts |
| Theme | Educational |
| Model Number | F551W |
| Manufacturer Minimum Age | 96.0 |
| Included Components | 7" Cotton Loops, White - Makes 2 Potholders |
| Language | English |
| Model Name | 7" Cotton Loops, White - Makes 2 Potholders |
| Directions | Included |
| Color | White |
| Educational Objective | Motor Skills, Hand Eye Coordination |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Operation Mode | Manual |
| Power Source Type | Manual |
| Target Audience Keyword | Unisex-Children |
| Material | Cotton |
| EAN | 0746331551148 |
| ISBN | 0746331551148 |
| Package Dimensions LxWxH | 10.71x4.49x2.91 Inches |
| Weight | 0.22 Pounds |
| UPC | 746331551148 |
Check the listing for details. Friendly Loom | 7” Traditional-Sized White Potholder Weaving Loops | Craft 2 .... Color: White, Condition: New. Listed at 16.13 USD.