| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Countertop Ice Maker |
| Capacity | 26 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Model | Frigidaire EFIC117-SS |
| Features | Portable |
| Finish | Stainless Steel |
| Item Weight | 26 lbs |
| Power | 100 W |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Frigidaire 26 Lbs per Day Portable Compact Maker, Ice Making Machine, Stainless. Color: Silver, Condition: New. Listed at 99.50 USD. Sleek Design - Never run out of ice again with the Frigidaire Ice Maker that produces up to 26 lbs. Fast Ice Production - This compact ice maker makes hosting easy! It churns out 9 bullet-shaped ice cubes every 7 minutes, with two size options to suit any beverage or occasion.