| Maximum output | 26 lb |
|---|---|
| Ice maker type | Portable Ice Maker |
| Ice type | Cubed Ice |
| Height | 12.7 in |
| Rec. use | Residential |
| Volume capacity | 1.2 qt |
| Weight | 2 lb |
| Rec location | Indoor |
| Housing material | Plastic |
| Door material | Plastic |
| Defrost type | Manual |
| Accessories | ice scoop |
| Volts | 120 V |
| Max Weight | 26 lb |
| Has nrtl listing certification | N |
| Brand | Frigidaire |
| Model | EFIC128-SILVER-6COM |
| Color | Silver |
| Features | LED Lighting |
Check the listing for details. Frigidaire Retro Bullet Ice Maker 26 Lbs, Silver Countertop Ice Machine. Color: Silver, Condition: New. Listed at 86.08 USD. Frigidaire 26 lb Retro Ice Maker ensures you always have fresh ice on hand with the superior ice making abilities of the Frigidaire Retro Counter Top Ice Maker! Featuring bright LED indicators, and a large see-through window so you can easily monitor ice levels, the Frigidaire Retro Counter Top Ice Maker is ideal for use all year round, for large parities, or for use in a dorm room!