| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Origin | USA |
| Main Purpose | Lubrication |
| Number of Items in Set | 1 |
| UPC | 736211146960 |
| MPN | FROG14696 |
| Item Length | 2" |
| Brand | FrogLube |
| Type | Lubricant |
| Unit Type | fl oz |
| Item Height | 2-3/4" |
| Number in Pack | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 4 oz |
| Item Width | 2" |
Check the listing for details. FrogLube CLP Paste Jar. Cleaning, Lubricating & Rust Prevention. Condition: New. Listed at 15.50 USD. FrogLube is the only firearms care products company that uses exclusively bio-based and food grade ingredients to meet existing firearms operating and care requirements. FrogLube products are engineered to deliver a ‘tangible and immediate enhancement’ from the initial use of the product and also produce a succession of following benefits resulting from the switch to bio-based care products. Weapons lubrication and cleaning products are MANDATORY to the proper operation and maintenance of a firearm. The use of gun care products is NOT AN OPTION. People have become accustomed to choosing products based on minimal criteria, such as friction reduction and corrosion resistance. The FrogLube bio-based/food grade combination adds non-flammability, non-toxicity, anti-oxidation, non-hazardous, de-carbonizing, all-temperature performance and long-lasting durability to this list.