| Brand | Fronius |
|---|---|
| Recommended Environment | Internal, outer |
| Application | Home, garden |
| Features | SEE DESCRIPTION |
| Color | White |
| System Configuration | Connected to the network |
| Current d'exit | 11-19 A |
| Current nominal | Greater than 10 A |
| Wire diameter | Greater than or equal to 1 AWG (7.3 mm) |
| Sizes | 645 × 431mm |
| Ductility | Rigid |
| Power Source | Solar |
| Product Line | Symo 5.0-3-M |
| length: | 43.00 cm |
| Material | Plastic |
| Charging Mode | Pursuit of the point of maximum power (MPPT) |
| Model | Fronius Symo 5.0-3-M Light |
| MPN | 25147 |
| Max load maximum | See description |
| Power | 5000W |
| Power electrical | 5000-5499W |
| Protection Properties | Resistant to atmospheric and chemical agents |
| Property of resistance | Resistant to the weathering |
| kit quantity | 1 |
| Inverter Technology | Without transformer |
| Solar Technology | Three-phase string inverter |
| Maximum Input Voltage | Greater than 200V |
| Unit Type | Kit solar panel |
| Connector Type | 4x DC+ and 4x DC- screw terminals 2.5 - 16 mm |
| Current Type | Three-phase |
| Unit of Measure | Unit |
| Voltage | 80V |
| EAN | 9007947113580 |
Check the listing for details. Fronius Symo 5.0-3-M Light Three-Phase String Inverter 5Kw 5000W 5000Va 7.2A. Color: White, Condition: New. Listed at 2565.71 USD. The starting voltage is 200 V and the maximum DC voltage is 1,000 V, features that facilitate the design of strings with different configurations and operating conditions. The Symo platform is designed to adapt to different plant orientations and layouts via 2 MPPTs and a wide MPP voltage range, facilitating use even in complex design scenarios. The "Light" version is a variant of the Symo family, designed for configurations in which the maximum range of interfaces/functionality of the full version is not needed. Fronius Symo 5.0-3-M Light it is the variant without Fronius Datamanager (datalogger), therefore it does not include the integrated datalogging and webserver typical of the full version. Accordingly, functions such as connection to Fronius Solar.web via WLAN/Ethernet and protocols.