| Adjustable | No |
|---|---|
| Brand | unbranded |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Drop Length | 3" FRONT 5" REAR |
| Fitment | for Chevrolet C10 1973-1987, for GMC C10 1973-1987, for Chevrolet K5 1973-1987, for GMC Jimmy 1973-1987 |
| Fitment Type | Performance/Custom |
| Included Hardware | Mounting Hardware |
| Interchange Part Number | High-quality steel ensures long-lasting durability. |
| Items Included | Bolts |
| Lift Height | drop 3" FRONT 5" REAR |
| Manufacturer Part Number | 34SIZB |
| Note | No Instruction Included |
| Notice | This is aftermarket replcement part. |
| OE/OEM Part Number | includes axle locators,axle mounting plates,U-bolts,lock nuts |
| Other Part Number | Improves handling and performance. |
| Part Type | Coil Spring Lowering Kit |
| Performance Part | Yes |
| Placement on Vehicle | Front, Rear |
| Product Type | Llowering Kit |
| Superseded Part Number | Lowers your truck for a sleek and aggressive look. |
| Travel Length | 3" FRONT 5" REAR |
| Warranty | no warranty |
Check the listing for details. Front 3" Rear 5" Drop Lowering Kit For Chevy C10 GMC C15 73-87 Returned. Condition: New other (see details). Listed at 103.00 USD. For GMC C15 1973-1987. for Chevrolet C10 1973-1987. Designed specifically for Chevy C10 and GMC trucks 1973-1987. for GMC Jimmy 1973-1987. BFO Coilovers Suspension Lowering Kit For Toyota Corolla 09-17 Shocks Absorbers.