| Placement on Vehicle | Left, Right, Front |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 12 Months |
| Manufacturer Part Number | Top1090020001 |
| Performance Part Number | ALS1916,SU10070 |
| Brand | topcn |
| Mounting Location | Spindle |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Quantity | 1 x ABS speed sensor |
| Name | ABS Wheel speed sensor |
| weight | 0.08 kg |
| Length | 13 cm |
| width | 9 cm |
| Color | Black |
| Terminal Quantity | 2 |
| Superseded Part Number | front abs sensor |
Check the listing for details. Front ABS Speed Sensor Driver & Passenger Side For Jeep Liberty 2008 2009-2012. Color: Black, Width: 9 cm, Condition: New. Listed at 12.65 USD. Item Description: •Built to strict quality control standards •Ready to use, Direct Replacement •Superior quality parts •100% Factory tested Product Features: 1,Fits Left+Right+Front 2,Manufactured to meet or exceed expectations for performance and fit 3,High quality seal design ensures a clean, long lasting hub bearing 4,Position: Please check notes in compatibility chart! For the following years and models: 2007-2011 Dodge Nitro 2008-2012 Jeep Liberty 1 Year Warranty .