| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | R41379PR |
| Air Gap | 11 |
| Bearing Included | No |
| Center Hole Diameter | 2.17 in / 55.2 mm |
| Discard Thickness | 0.79 in / 20 mm |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Diameter | 6.13 in / 155.7 mm |
| Lug Count | 5 |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Thickness | 0.87 in / 22 mm |
| Outer Diameter | 10.04 in / 255 mm |
| Overall Height | 1.93 in / 49 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Surface Finish | Natural Silver Finish |
| Vane Count | 42 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 3.94 in / 100 mm |
| Wheel Bolt Hole Diameter | 5-14.8/2-m8 |
| Placement on Vehicle | Front, Left, Right |
| Manufacturer Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 980312 980312R 31377 12044135 12144135 126226 BD126226 145586, 4351247030 75380 48880312 880312 BR31377 2004 2005 2006 2007, 2008 2009 Toyota Prius FWD 4-Wheel ABS, Front Driver Left and Passenger Right Side Hatchback 4 Cyl L4, 1.5L Base Touring Brake Rotor Disc Pair Set |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Custom Bundle | Yes |
| Bundle Description | 2 Brake Rotors |
| Fitment 1 | Fits 2004-2009 Toyota Prius 1.5L V4 FWD |
| UPC | 828028299509 |
Check the listing for details. Front Brake Rotors Pair 2 for 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Toyota Prius 1.5L. Condition: New. Listed at 43.52 USD. Toyota Prius 2004 - 2009 All Trim Levels Front. Front Brake Rotors Set of 2 Driver and Passenger Side. 2 R41379 Brake Rotors. Disc brake rotors are essential to your vehicle's braking system. Failure to replace a compromised disc brake rotor apparent by the excessive noise and vibration it may cause can lead to a loss in your vehicle's stopping power, putting you at risk.