| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | R41456PR |
| Air Gap | 10 |
| Bearing Included | No |
| Center Hole Diameter | 2.44 in / 62 mm |
| Discard Thickness | 0.91 in / 23 mm |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Diameter | 7.52 in / 191 mm |
| Lug Count | 5 |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Thickness | 0.98 in / 25 mm |
| Outer Diameter | 11.59 in / 294.5 mm |
| Overall Height | 1.93 in / 49 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Surface Finish | Natural Silver Finish |
| Vane Count | 42 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 4.5 in / 114.3 mm |
| Wheel Bolt Hole Diameter | 5-12.8/2-m8 |
| Placement on Vehicle | Front, Left, Right |
| Manufacturer Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 980509 980509R 31454 12148011 180049 BD180049 75535 BR900638, 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Suzuki, Grand Vitara 4WD AWD FWD RWD 4-Wheel ABS, Front Driver Left and Passenger Right Side Sport Utility 4 Cyl, 6 Cyl L4 V6 2.4L 2.7L 3.2L Base GL GLS Himalaya JA JLX JLX-L JX, Limited Luxury Premium SWT Ultimate Adventure Edition Urban, XSport Brake Rotor Disc Pair Set |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Custom Bundle | Yes |
| Bundle Description | 2 Brake Rotors |
| UPC | 828028303008 |
Check the listing for details. Front Brake Rotors Pair 2 for 2006-2013 Suzuki Grand Vitara 2.4L 2.7L 3.2L V6. Condition: New. Listed at 58.80 USD. Suzuki Grand Vitara 2006 - 2013 All Trim Levels Front. Front Driver and Passenger Brake Rotors Set of 2. 2 R41456 Brake Rotors. Disc Brake Rotors. Disc brake rotors are essential to your vehicle's braking system.