| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | R64175PR |
| Air Gap | 11.2 |
| Bearing Included | No |
| Center Hole Diameter | 3.54 in. / 90.04 mm |
| Discard Thickness | 1.26 in. / 32 mm |
| Inner Diameter | 7.74 in. / 196.6 mm |
| Lug Count | 7 |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Thickness | 1.34 in. / 34 mm |
| Outer Diameter | 13.81 in. / 350.8 mm |
| Overall Height | 1.96 in. / 49.8 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Surface Finish | Natural Silver Finish |
| Vane Count | 47 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 5.91 in. / 150 mm |
| Wheel Bolt Hole Diameter | 0.63 in. / 16 mm |
| Manufacturer Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 680768 680768R 54173 BR900848 Front Brake Rotor Disc Pair Set |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2011-2014 Ford F-150 3.7L V6 4WD |
| Fitment 2 | Fits 2010 Ford F-150 5.4L V8 RWD |
| Fitment 3 | Fits 2010 Ford F-150 4.6L V8 4WD |
| Fitment 4 | Fits 2010 Ford F-150 5.4L V8 AWD |
| Fitment 5 | Fits 2011-2012 Ford F-150 6.2L V8 AWD |
| Fitment 6 | Fits 2011-2014 Ford F-150 6.2L V8 RWD |
| Fitment 7 | Fits 2011-2014 Ford F-150 3.5L V6 RWD |
| Fitment 8 | Fits 2010 Ford F-150 5.4L V8 4WD |
| Fitment 9 | Fits 2011-2014 Ford F-150 3.7L V6 RWD |
| Fitment 10 | Fits 2011-2014 Ford F-150 3.5L V6 4WD |
| Fitment 11 | Fits 2010 Ford F-150 4.6L V8 RWD |
| Fitment 12 | Fits 2010 Ford F-150 4.2L V6 RWD |
| Fitment 13 | Fits 2011-2014 Ford F-150 5.0L V8 4WD |
| Fitment 14 | Fits 2011-2014 Ford F-150 5.0L V8 RWD |
| Fitment 15 | Fits 2010-2014 Ford F-150 6.2L V8 4WD |
| Fitment 16 | Fits 2012-2014 Ford Lobo 5.0L V8 4WD |
| Fitment 17 | Fits 2012-2014 Ford Lobo 5.0L V8 RWD |
| Fitment 18 | Fits 2012-2014 Ford Lobo 6.2L V8 4WD |
| UPC | 828028436225 |
Check the listing for details. Front Disc Brake Rotors for 2010-2014 Ford F-150 3.5L 3.7L 4.6L 5.0L 5.4L. Condition: New. Listed at 103.99 USD. Front Brake Rotors Set of 2 Driver and Passenger Side. Brake rotors should always be replaced in pairs (front and rear). In most cases, when one rotor fails, the other is close behind. Disc Brake Rotors.