| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SCD2173 |
| Brake Pad Clips | No |
| Color | Black |
| Country of Manufacture | CN |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Overall Pad Assembly Thickness | 0.71 in / 18 mm |
| Inner Plate Height | 2.95 in / 74.9 mm |
| Inner Plate Length | 5.47 in / 139 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outer Overall Pad Assembly Thickness | 0.71 in / 18 mm |
| Outer Plate Height | 2.95 in / 74.9 mm |
| Outer Plate Length | 5.47 in / 139 mm |
| Pad Material | Ceramic |
| Suitable for | Disc |
| Placement on Vehicle | Front |
| Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | EHT2173H MGD2173CH, Front Driver and Passenger Side Ceramic Brake Pads |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2019-2025 GMC Sierra 1500 5.3L V8 4WD |
| Fitment 2 | Fits 2019-2025 Chevrolet Silverado 1500 5.3L V8 RWD |
| Fitment 3 | Fits 2021-2025 Chevrolet Suburban 5.3L V8 RWD |
| Fitment 4 | Fits 2021-2025 GMC Yukon 6.2L V8 4WD |
| Fitment 5 | Fits 2021-2025 GMC Yukon XL 5.3L V8 RWD |
| Fitment 6 | Fits 2019-2025 Chevrolet Silverado 1500 6.2L V8 4WD |
| Fitment 7 | Fits 2021-2025 Cadillac Escalade ESV 6.2L V8 RWD |
| Fitment 8 | Fits 2019-2025 GMC Sierra 1500 2.7L V4 4WD |
| Fitment 9 | Fits 2021-2025 Cadillac Escalade ESV 6.2L V8 4WD |
| Fitment 10 | Fits 2021-2025 GMC Yukon 5.3L V8 4WD |
| Fitment 11 | Fits 2021-2025 Chevrolet Tahoe 5.3L V8 4WD |
| Fitment 12 | Fits 2019-2025 Chevrolet Silverado 1500 2.7L V4 4WD |
| Fitment 13 | Fits 2021-2025 GMC Yukon XL 6.2L V8 4WD |
| Fitment 14 | Fits 2021-2025 Chevrolet Tahoe 6.2L V8 RWD |
| Fitment 15 | Fits 2019-2025 Chevrolet Silverado 1500 5.3L V8 4WD |
| Fitment 16 | Fits 2021-2025 GMC Yukon XL 6.2L V8 RWD |
| Fitment 17 | Fits 2021-2025 GMC Yukon XL 5.3L V8 4WD |
| Fitment 18 | Fits 2019-2025 GMC Sierra 1500 2.7L V4 RWD |
| Fitment 19 | Fits 2019-2025 Chevrolet Silverado 1500 2.7L V4 RWD |
| Fitment 20 | Fits 2019-2025 GMC Sierra 1500 6.2L V8 4WD |
| Fitment 21 | Fits 2021-2025 Chevrolet Suburban 5.3L V8 4WD |
| Fitment 22 | Fits 2019-2021 GMC Sierra 1500 4.3L V6 RWD |
| Fitment 23 | Fits 2021-2025 Chevrolet Tahoe 5.3L V8 RWD |
| Fitment 24 | Fits 2021-2025 GMC Yukon 5.3L V8 RWD |
| UPC | 828028424987 |
Check the listing for details. Front Ceramic Brake Pad Set for Chevrolet, Silverado 1500 2019-2025. Color: Black, Condition: New. Listed at 23.94 USD. AutoShack Front Ceramic Brake Pad Set for Chevrolet & GMC, Silverado 1500 2019-2025 Sierra 1500 2019-2025 Tahoe 2021-2025 Yukon 2021-2025, 4WD RWD L4 2.7L L6 3.0L V6 4.3L V8 5.3L 6.2L. Chevrolet Silverado 1500 2023 Except 6 Piston Big Brake Kit | Brake Code J61 Front.