| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SCD2307 |
| Brake Pad Clips | No |
| Color | Black |
| Country of Manufacture | CN |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Overall Pad Assembly Thickness | 0.68 in / 17.2 mm |
| Inner Plate Height | 2.52 in / 64 mm |
| Inner Plate Length | 5.82 in / 147.8 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outer Overall Pad Assembly Thickness | 0.68 in / 17.2 mm |
| Outer Plate Height | 2.52 in / 64 mm |
| Outer Plate Length | 5.82 in / 147.8 mm |
| Pad Material | Ceramic |
| Suitable for | Disc |
| Placement on Vehicle | Front |
| Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | EHT2307H Front Driver and Passenger Side Ceramic Brake Pads |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2020-2025 Buick Encore GX 1.3L V3 FWD |
| Fitment 2 | Fits 2020-2025 Buick Encore GX 1.2L V3 FWD |
| Fitment 3 | Fits 2021-2025 Chevrolet Trailblazer 1.3L V3 AWD |
| Fitment 4 | Fits 2021-2025 Chevrolet Trailblazer 1.3L V3 FWD |
| Fitment 5 | Fits 2021-2025 Chevrolet Trailblazer 1.2L V3 FWD |
| Fitment 6 | Fits 2020-2025 Buick Encore GX 1.2L V3 AWD |
| Fitment 7 | Fits 2020-2025 Buick Encore GX 1.3L V3 AWD |
| Fitment 8 | Fits 2021-2025 Chevrolet Trailblazer 1.2L V3 AWD |
| UPC | 828028425274 |
Check the listing for details. Front Ceramic Brake Pad Set for 2020-2022 Buick Encore GX. Color: Black, Condition: New. Listed at 17.80 USD. Buick Encore GX 2020 - 2022 All Trim Levels Front. Chevrolet Trailblazer 2022 All Trim Levels Front Left. Buick Encore GX 2025 All Trim Levels Front. Buick Encore GX 2024 1.2L, 1.3L | TR26 Body, TS26 Body, TT26 Body Front.