| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PR44369LR |
| Air Gap | 8.5 |
| Bearing Included | No |
| Center Hole Diameter | 2.53 in. / 64.2 mm |
| Discard Thickness | 0.8 in. / 20.4 mm |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Diameter | 5.92 in. / 150.3 mm |
| Lug Count | 4 |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Thickness | 0.86 in. / 21.9 mm |
| Outer Diameter | 11.57 in. / 294 mm |
| Overall Height | 1.74 in. / 44.1 mm |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Solid or Vented Rotor | Vented |
| Surface Finish | Black Electrolysis Coated |
| Vane Count | 31*3 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 3.94 in. / 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Left, Right |
| Manufacturer Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 980603 980603R 980605 980605R 34365 34367 12134101 180027, BD180027 76135 BR900674 2007 2008 2009 2010, 2011 2012 2013 2014 2015 Mini Cooper AWD FWD 4-Wheel ABS, Convertible Coupe Hatchback Wagon 3 Cyl 4 Cyl L3 L4 1.5L 1.6L, 2.0L All Black Baker Street Base Bayswater Camden Chili Classic, Clubman Coupe Coupe John Cooper Works Coupe S Early Grey, Green Park Hot Chili Hyde Park John Cooper Works, John Cooper Works Clubman John Cooper Works GP Laurel Mayfair, Oxford Street Pepper Ray Roadster Roadster John Cooper Works, Roadster S S S All Black S Bayswater S Camden S Chili S Clubman, S Clubman Hampton S Green Park S HighGate S Hot Chili, S Hyde Park S Laurel S Mayfair S Oxford Street S Redcliffe, S Salt S Sidewalk S Yours Salt Yours, Performance Brake Rotor Disc Drilled Slotted Pair Set |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| UPC | 828028440550 |
Check the listing for details. Front Drilled Brake Rotors Black Pair 2 for 2007-2015 Mini Cooper 1.5L 1.6L 2.0L. Condition: New. Listed at 69.11 USD. Front Drilled Slotted Brake Rotors Black Driver and Passenger Side Set of 2. 1 PR44369L Performance Brake Rotor. 1 PR44369R Performance Brake Rotor. Rotor Style Drilled & Slotted. Disc brake rotors are essential to your vehicle's braking system.