| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Manufacturer Part Number | 82651D3710 |
| Material | Steel / Plastic |
| Superseded Part Number | 82652D3010 |
| Placement on Vehicle | Front, Left |
| California Prop 65 Warning | This product contains chemicals known to the State. |
| Brand | OXILAM |
| Type | Door Handle |
| Interchange Part Number | 2016 2017 2018 2019 2020 2021 |
| OE/OEM Part Number | 82651D3010 16 17 18 19 20 21 |
| Attachment Type | Screw-On |
| Features | Easy Installation |
| Finish | Chrome |
| Shape | Bar |
| Vintage Part | Yes |
| Performance Part | Yes |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Items Included | 1x Exterior Door Handle |
| Item Height | 1.6 in |
| Item Length | 12.6 in |
| Item Width | 3.2 in |
| Model | 2016-2021 Hyundai Tucson |
| Fitment?Type | Direct?Replacement |
Check the listing for details. Front Left Driver Side Outer Exterior Door Handle For 2016-2021 Hyundai Tucson. Color: Chrome, Condition: New. Listed at 15.99 USD. OE Number: 82651D3710, 82652D3010 Fitment: Hyundai 2021 Tucson Urban Edition 2017 Tucson Value 2016-2017 Tucson (submodel: Eco, Fuel Cell) 2016-2018 Tucson (submodel: Base, Premium) 2016-2021 Tucson (submodel: Limited, Luxury, SE, Sport, Ultimate) 2018 Tucson (submodel: Noir, SEL Plus) 2018-2021 Tucson (submodel: SEL, Value Edition) 2019-2021 Tucson (submodel: Essential, Preferred) Description: *Perfect Fitment Comply with the industrial standards, use it with confidence. *Strict Quality Control All of our handles undergo strict quality control not just before shipping but throughout the production process. .