| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | KN798400 |
| ABS Sensor Included | Yes |
| Anti Lock Braking System | Yes |
| Anti Lock Braking System Type | Sensor |
| Axle Included | No |
| Backing Plate Included | Yes |
| Ball Joint Included | No |
| Bearing Included | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 4.5 in / 114.3 mm |
| Brake Pilot Diameter | 2.441 in / 62.0 mm |
| Color | Black |
| Country of Manufacture | CN |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Flange Bolt Hole Diameter | 0.49 in. / 12.5 mm |
| Flange Bolt Hole Quantity | 5 |
| Flange Bolts Included | Yes |
| Flange Diameter | 5.472 in / 139.0 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Shape | circle |
| Hardware Included | Yes |
| Hub Included | Yes |
| Hub Pilot Diameter | 1.772 in / 45.0 mm |
| ISO Specification | ISO 16949 |
| Knuckle Included | Yes |
| Material | Iron |
| Nut Included | Yes |
| Part Type | Steering Knuckle |
| Spline Quantity | 26 |
| Wheel Pilot Diameter | 2.362 in / 60.0 mm |
| Wheel Stud Quantity | 5 |
| Wheel Stud Size | M12X1.5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
| Placement on Vehicle | Front, Right |
| Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 698-398 2004 2005 2006 Toyota Camry FWD 4-Wheel ABS Non-ABS, Front Passenger Right Side Sedan 4 Cyl L4 2.4L Base LE SE XLE, Complete Wheel Hub Bearing & Steering Knuckle Assembly |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2004-2006 Toyota Camry 2.4L V4 FWD |
| UPC | 828028163282 |
Check the listing for details. Front Loaded Steering Knuckle for 2004-2006 Toyota Camry. Color: Black, Condition: New. Listed at 102.09 USD. Front Steering Knuckle & Wheel Bearing Hub Assembly - Right. Distributed by AutoShack. ISO / IATF 16949 certified for quality and safety. Part Type Steering Knuckle. Knuckle Included Yes. Toyota Camry 2004 - 2006 2.4L | Vehicle Built In USA Front Right.