| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | KN798468PR |
| ABS Sensor Included | No |
| Anti Lock Braking System | Yes |
| Anti Lock Braking System Type | Sensor |
| Axle Included | No |
| Backing Plate Included | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bearing Included | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 4.25 in. / 108 mm |
| Brake Pilot Diameter | 2.48 in. / 62.99 mm |
| Color | Black |
| Country of Manufacture | CN |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Flange Bolt Hole Diameter | 0.49 in. / 12.45 mm |
| Flange Bolt Hole Quantity | 5 |
| Flange Bolts Included | Yes |
| Flange Diameter | 5.16 in. / 130.99 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Shape | Circular |
| Hardware Included | No |
| Hub Included | Yes |
| Hub Pilot Diameter | 1.54 in. / 38.99 mm |
| Knuckle Included | Yes |
| Material | Cast Iron |
| Nut Included | Yes |
| Part Type | Steering Knuckle |
| Spline Quantity | 25 |
| Wheel Pilot Diameter | 2.48 in. / 62.89 mm |
| Wheel Stud Quantity | 5 |
| Wheel Stud Size | M12*1.5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
| Placement on Vehicle | Front |
| Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 698-466 698-467 LK013 LK014 |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2011-2012 Ford Transit Connect FWD |
| Fitment 2 | Fits 2010-2013 Ford Transit Connect 2.0L V4 FWD |
| UPC | 828028344575 |
Check the listing for details. Front Loaded Steering Knuckles for Ford, Transit Connect 2010-2013. Color: Black, Condition: New. Listed at 127.28 USD. Distributed by AutoShack. ISO / IATF 16949 certified for quality and safety. Warranty does not cover parts installed for an incorrect application. Part Type Steering Knuckle. All warranty claims require an image of the warrantied part not attached to the vehicle, and an image showing the part stamp, if visible, on the warrantied part.