| Brand | Celepoir |
|---|---|
| Type | Seat Belt Retractor |
| Model | For Honda Civic 2009-2011 |
| Color | Gray |
| Material | High-Quality ABS Polyester |
| Features | 3-Point Harness, Adjustable, Quick Release, Easy Installation |
| Placement on Vehicle | Front, Right, Passenger Seat |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Number in Pack | 1 |
| Note | No Instruction Included |
| Remark | These seat belt do electrical sensor and detonator |
| Labels & Certifications | ECE |
| Item Length | 3.32m |
| Belt Width | 4.7cm/ 1.85" |
| Belt Maximum Length | 332cm/ 130.71" |
| Thickness | 0.12cm/ 0.04" |
| Opening Force | 10 N - 60 N |
| Tensile Strength | 30000 N |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| US Certifications | DOT, FMVSS209 |
| OE/OEM Part Number | 81450-SNV-H02ZF |
Check the listing for details. Front Right Passenger Seat Belt Retractor Assembly For Honda Civic 2009-2011. Color: Gray, Condition: New. Listed at 69.97 USD. For Honda Civic 2009-2011. Type: Seat Belt. 1x 3-Point Seat Belt (Passenger Side, Front Right ). Anti-Slack Design – Ergonomic adjuster prevents belt ride-up.