| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HB615113 |
| ABS Sensor Included | Yes |
| Anti Lock Braking System | Yes |
| Anti Lock Braking System Type | Cable |
| Bearing Generation | G3 |
| Bolt Circle Diameter | 5.5 in. / 139.7 mm |
| Bolt Pattern | 6 x 5.5 in. |
| Bolt Size | M12*1.5 |
| Bolt Thread Pitch | M12*1.5 |
| Brake Pilot Diameter | 3.94 in. / 100 mm |
| C-Clip Included | No |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Diameter | 7.24 in. / 184 mm |
| Flange Offset | 2.65 in. / 67.2 mm |
| Flange Shape | Rectangular |
| Hardware Included | No |
| Hub Pilot Diameter | 3.35 in. / 85 mm |
| Inside Spline Quantity | 27 |
| ISO Specification | ISO 16949 |
| Knuckle Bolt Circle Diameter | 4.41 in. / 112 mm |
| Knuckle Bolt Hole Size | M12*1.75 |
| Lugs Included | Yes |
| Material | Steel |
| Finish | Polished, Rust Protected |
| Type | Tapered Bearing |
| Wheel Stud Quantity | 6 |
| Wheel Pilot Diameter | 3.92 in. / 99.55 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Right |
| Manufacturer Warranty | 6 Month |
| Interchange Part Number | 515111 HA590023 BR930703 8151002740 15100274 8-15100-274-0, 951-862 2004 Z85 SL Z85 SLE Wheel Bearing & Hub Assembly, 2005 2006 2007 2008 Chevrolet GMC Isuzu Chevy Canyon Colorado, i-350 i-370 4WD 4-Wheel ABS Front Passenger Right Side, Crew Cab Pickup Extended Cab Pickup Standard Cab Pickup 4 Cyl, 5 Cyl L4 L5 2.8L 2.9L 3.5L 3.7L Base LS LT SL SLE SLT Sport, Sport LS WT Z71 Z71 Fleet Z71 LS Z71 SL Z71 SLE Z85 Z85 LS |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2007-2008 GMC Canyon 2.9L V4 4WD |
| Fitment 2 | Fits 2007-2008 GMC Canyon 3.7L V5 4WD |
| Fitment 3 | Fits 2007-2008 Isuzu i-370 3.7L V5 4WD |
| Fitment 4 | Fits 2007-2008 Chevrolet Colorado 2.9L V4 4WD |
| Fitment 5 | Fits 2007-2008 Chevrolet Colorado 3.7L V5 4WD |
| Fitment 6 | Fits 2004-2006 Chevrolet Colorado 2.8L V4 4WD |
| Fitment 7 | Fits 2004-2006 Chevrolet Colorado 3.5L V5 4WD |
| Fitment 8 | Fits 2004-2006 GMC Canyon 2.8L V4 4WD |
| Fitment 9 | Fits 2004-2006 GMC Canyon 3.5L V5 4WD |
| Fitment 10 | Fits 2006 Isuzu i-350 3.5L V5 4WD |
| UPC | 828028273073 |
Check the listing for details. Front Wheel Hub Bearing Passenger for Chevy Colorado GMC Canyon Isuzu i-370 4WD. Condition: New. Listed at 55.39 USD. Front Wheel Bearing Hub Assembly Passenger Side. 1 HB615113 Wheel Hub Bearing Assembly. GMC Canyon 2004 - 2006 2.8L, 3.5L | 4-Wheel Drive | 6 Stud Front Right. GMC Canyon 2007 - 2008 2.9L, 3.7L | 4-Wheel Drive | 6 Stud Front Right.