| Blade Material | 3Cr13 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 7.00" |
| Color | Green |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Overall Length | 12.00" |
| MPN | FC-124 |
| Handle Length | 5.00" |
| Brand | Frost Cutlery |
| Blade Type | Clip Point |
| Type | BOWIE |
| Model | Bowie |
| Features | Sheath Included |
| Tang Style | Hidden |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Green Rubber |
| UPC | 026615136590 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY 12" BOWIE FC-124. Color: Green, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 11.70 USD. 7" Black 3Cr13 Stainless Steel Clip Point Blade. 12" Overall Hidden Tang Green Rubber Handle. Black Plastic Sheath.