| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.00" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.50" |
| MPN | 18-246B |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | American Wildlife |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Lanyard Hole, Bear Imprint on Handle |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Wood/Imitation Ivory |
| UPC | 026615474395 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY AMERICAN WILDLIFE BEAR 18-246B. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 5.20 USD. 3" Stainless Steel Clip Point Blade. Thumb Stud & Lanyard Hole One flat fee for all orders regardless of quantity.