| Blade Material | German Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.25" & 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Red |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.25" |
| Overall Length | 7.50" |
| MPN | 14-312RPB |
| Blade Types | Clip Point & Spey |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Big Game Trapper |
| Number of Blades | 2 |
| Country/Region of Manufacture | Pakistan |
| Handle Material | Red Pick Bone |
| UPC | 026615330172 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY BIG GAME TRAPPER 14-312RPB. Color: Red, Condition: New other (see details). Listed at 9.10 USD. 2- 3 1/4" Stainless Steel Clip Point & Spey Blades. One flat fee for all orders regardless of quantity.