| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 2.875" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black |
| Blade Edge | Partially Serrated |
| Closed Length | 3.75" |
| Overall Length | 6.625" |
| MPN | 16-247B |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Desender |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip, Lanyard Hole |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Black G10 |
| UPC | 026615235569 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY DESENDER 16-247B. Color: Black, Condition: New other (see details). Listed at 6.50 USD. 2 7/8" Stainless Steel Drop Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.