| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.50" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black/Green |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 5.00" |
| Overall Length | 8.50" |
| MPN | 16-694BM |
| Blade Types | Spear Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Lieutenant General |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Belt/Pocket Clip, Thumb Hole, Lanyard Hole |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Black/Green Micarta |
| UPC | 026615243779 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY LIEUTENANT GENERAL 16-694BM. Color: Black/Green, Condition: New other (see details). Listed at 8.45 USD. 3 1/2" Stainless Steel Spear Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.