| Blade Material | German Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 2.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Red |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.00" |
| Overall Length | 5.25" |
| MPN | 14-003RJB |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Lock Back |
| Model | Bear Hunter |
| Number of Blades | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Pakistan |
| Handle Material | Red Jigged Bone |
| UPC | 026615857747 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY LITTLE BEAR HUNTER 14-003RJB. Color: Red, Condition: New other (see details). Listed at 10.00 USD. 2 1/4" German Stainless Steel Clip Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.