| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 4.00" |
| Color | Black & Blue |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Overall Length | 8.50" |
| MPN | 16-791BL |
| Handle Length | 4.50" |
| Brand | Frost Cutlery |
| Blade Type | Drop Point |
| Type | Hunting Knife |
| Model | Next Gen |
| Tang Style | Full |
| Features | Sheath Included |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Black & Blue Double Anodized Aluminum |
| UPC | 026615252900 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY NEXT GEN FIXED BLADE 16-791BL. Color: Black & Blue, Condition: New other (see details). Listed at 14.00 USD. 4" Stainless Steel Drop Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.