| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Silver/Green |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.75" |
| MPN | 18-047G |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Pacific Commander |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Lanyard Included, Thumb Stud, Belt/Pocket Clip |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Anodized Aluminum w/Green Textured Aluminum Overlay |
| UPC | 026615264361 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY PACIFIC COMMANDER 18-047G. Color: Silver/Green, Condition: New other (see details). Listed at 12.00 USD. 3 1/4" Black Stainless Steel Drop Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.