| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.5" |
| Color | BLACK/RED |
| Closed Length | 4.5" |
| Blade Edge | Partially Serrated |
| Overall Length | 8.0" |
| MPN | 15-803B |
| Authenticity | Original |
| Brand | Frost Cutlery |
| Blade Type | Drop Point |
| Type | Pocketknife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Redman Skinner |
| Features | Belt/Pocket Clip |
| Number of Blades | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Plastic |
| UPC | 026615128656 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY REDMAN SKINNER 15-803B. Color: BLACK/RED, Condition: New other (see details). Listed at 6.00 USD. 3 1/2" Semi Serrated Stainless Steel Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.