| Country of Origin | China |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Length | 2.75" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.75" |
| Overall Length | 6.50" |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Silent Whisper |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Belt/Pocket Clip, Lanyard Hole, Thumb Stud |
| Handle Material | G10 |
| MPN | 16-249B |
| UPC | 026615235576 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY SILENT WHISPER 16-249B. Color: Black, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 10.00 USD. 2 3/4" Stainless Steel Drop Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.