| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.375" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black/Orange |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.875" |
| MPN | 16-845N |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Sunrise Folder |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Finger Flip, Thumb Stud, Belt/Pocket Clip |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Anodized Aluminum |
| UPC | 026615257172 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY SUNRISE FOLDER 16-845N. Color: Black/Orange, Condition: New other (see details). Listed at 7.80 USD. Finger Flip, Thumb Stud, & Belt/Pocket Clip. 3 3/8" Stainless Steel Drop Point Blade.