| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 3.50" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.75" |
| Overall Length | 8.25" |
| MPN | TA-008B/M |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Tac Assault |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Lanyard Hole, Belt/Pocket Clip, Double Thumb Stud |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Plastic |
| UPC | 026615678670 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY TAC ASSAULT 4 3/4" SPRING ASSISTED FOLDER TA-008B/M. Color: Black, Condition: New other (see details). Listed at 7.80 USD. Double Thumb Stud, Lanyard Hole, & Belt/Pocket Clip. 3 1/2" Black Stainless Steel Drop Point Blade.