| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02807-50 |
| Item Length | 1.3 " |
| Battery Life | up to 55 hours |
| Measurement Provided | Direction |
| Display Size | 3.5" diag (88.9 mm) |
| Language | English |
| Item Height | 6.4" |
| Water rating | IPX7 |
| Features | 18 levels of stimulation, Dog list/group management, Hunt metrics, Satellite Imagery, Group management, Touchscreen |
| Sensors | GPS |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 2.7 " |
| Physical dimensions | 2.7 x 6.4 x 1.3” (6.8 x 16.2 x 3.4 cm) |
| Display type | transflective, color TFT touchscreen |
| Display Resolution | 282 x 470 pixels |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Range | 9 miles with compatible dog devices |
| Brand | Garmin |
| Type | Tracking System |
| Model | Alpha 300 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 9.9 oz (280 g) |
| UPC | 753759312398 |
Check the listing for details. Garmin Alpha 300 Dog Tracking and Training Handheld Touchscreen Hunting. Color: Black, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 759.99 USD. Brand New. Fast Free Shipping.