| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Batteries |
| Custom Bundle | Yes |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02807-50 |
| Item Length | 1.3 " |
| Battery Life | up to 55 hours |
| Measurement Provided | Direction |
| Display Size | 3.5" diag (88.9 mm) |
| Language | English |
| Item Height | 6.4" |
| Water rating | IPX7 |
| Features | 18 levels of stimulation |
| Sensors | GPS |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 2.7 " |
| Physical dimensions | 2.7 x 6.4 x 1.3” (6.8 x 16.2 x 3.4 cm) |
| Display type | transflective, color TFT touchscreen |
| Display Resolution | 282 x 470 pixels |
| Bundle Description | Wearable4U Whistle and Leash |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Range | 9 miles with compatible dog devices |
| Brand | Garmin |
| Type | Tracking System |
| Model | Alpha 300 |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Item Weight | 9.9 oz (280 g) |
Check the listing for details. Garmin Alpha 300 Dog Tracking and Training Handheld w/ Whistle and Leash Bundle. Color: Black, Condition: New. Listed at 804.99 USD. About us Contact Us Feedback Listings Shop Garmin Alpha 300 Handheld, Advanced Dog Tracking and Training Handheld, Touchscreen with Wearable4U Leash and Whistle Bundle Description Contact Us Buy with ConfidenceThe Alpha 300 is a dog tracking and training handheld that allows you to track and train your pack when paired with your compatible dog collars. Monitor up to 20 dogs from up to 9 miles away. See it all on a vivid 3.5” touchscreen display with up to a 2.5-second update rate. Easily control training functions by using the button-operated, dog-focused design. This handheld offers 18 levels of stim, tone or vibration when paired with your training-enabled collar. Access premium Garmin navigation features, such as preloaded TopoActive maps, satellite imagery, and a built-in 3-axis compass and barometric altimeter. With up to 55 hours of battery life, you don’t have to worry about running out of power before your dogs do.Key Features:Features a vivid sunlight-readable 3.5” capacitive touchscreen display and a button-operated, dog-focused design for quick, minor adjustmentsEasily set up and monitor up to 20 dogs with your compatible dog collars from up to 9 miles away (depending on your dog collar) with up to a 2.5-second update rate Dog list and group management let you keep non-paired dog information in the handheld for easier setupIncludes preloaded TopoActive maps, downloadable satellite imagery, and a built-in 3-axis compass and barometric altimeterWith an Outdoor Maps+ subscription, you have access to a wide variety of premium mapping content that is regularly updated and wirelessly delivered directly to your Alpha 300 handheld when connected to a wireless network User-replaceable battery lasts up to 55 hoursTriggers 18 levels of stim, tone or vibration when paired with your training-enabled collarBackward compatible with select existing collars and other Alpha handheld-compatible devices; transfer location data between compatible Garmin devicesHunt metrics data shows each dog’s daily hunting patterns and behaviors per hunt, so you can take measures to course correct to help keep them healthy and safeCompatible with the Garmin Explore website and smartphone app to help you manage tracks, routes and waypoints plus review statistics from the field and back up your device settingsTracking and training functions are available only when used with compatible dog collars (sold separately)Specifications:DIMENSION: 2.7 x 6.4 x 1.3” (6.8 x 16.2 x 3.4 cm) *dimensions do not include antennaTOUCHSCREEN: YesDISPLAY SIZE: (WxH) 4.7 cm x 7.7 cm, 3.5" diag (88.9 mm)DISPLAY RESOLUTION: 282 x 470 pixelsDISPLAY TYPE: transflective, color TFT touchscreenWEIGHT: 9.9 oz (280 g) with standard antenna and batteryWATERPROOF: IPX7BATTERY TYPE: rechargeable lithium-ion (included)BATTERY LIFE: up to 55 hoursINTERFACE: high-speed USBMEMORY/HISTORY: 16 GBPRELOADED MAPS: yes (TOPOActive)ABILITY TO ADD MAPS: yes (see Additional)AUTOMATIC ROUTING (TURN BY TURN ROUTING ON ROADS) FOR OUTDOOR ACTIVITIES: Yes (with optional mapping for detailed roads)SATELLITE IMAGERY: yes (direct to device; no annual subscription required)EXTERNAL MEMORY STORAGE: microSD card (not included)WAYPOINTS/FAVORITES/LOCATIONS: 10,000TRACKS: up to 20 assets (any combination of compatible dog devices and handhelds)NAVIGATION TRACK LOG: 20,000 points, 250 saved spx tracks, 300 saved fit activitiesNAVIGATION ROUTES: 250STORED CONTACTS: 250 dogs Also In The Box Wearable4U Whistle and Leash A great all-around dog whistle that's used for all breeds of hunting and working dogs. Offers a no-trill/high-frequency call that is excellent for working close-range or when training puppies Whistles w/o pea are also ideal for colder months as they will not freeze.Enjoy! Garmin | Alpha 300 and 300i | Multi-dog Tracker and Trainer Please use eBay's internal messaging system to get a hold of us. Please remember to leave positive feedback if you are satisfied with the order. If you are not satisfied please contact us and we will do our best to solve the problem or refund your order. Contact Us FREE SHIPPING We aim to ship orders placed before 3pm Monday to Friday the same day, orders placed after this time will be posted next working day. Orders placed on weekends and bank holidays will be posted the next working day. All items are sent via USPS, FedEx or UPS post. Postage is combined for multiple purchases. Please request an invoice for reduced postage. First class and priority mail post should arrive in 2 day, but this is not guaranteed. Proof of postage is always obtained. However, an item is only considered "lost" after 15 working days, please contact us if your item does not arrive. If the wrong contact details are provided any losses incurred as a result will be the buyers responsibility. INTERNATIONAL BUYERS - PLEASE NOTE: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying. - Please be sure your eBay/Paypal shipping address is up to date. - If you need the item/s to be shipped to a different address. Please fill up a "gift address" in your eBay account preference first, and then complete the checkout process with this new shipping address. - International buyers please provide your shipping address in English. Wed really appreciate. 30-DAYS RETURNS POLICY At our company we want you to be happy with your purchase, but if you are not, you can return your purchase for a refund. In order to return an item please contact us and we will provide you with a return address and returns code. Items should be returned within 30 days in the original conditions and in the original packaging, with all labels attached. Please obtain proof of postage when returning items as refunds will not be issued if items are not received. CONTACT US Please use eBay's internal messaging system to get a hold of us. Please remember to leave positive feedback if you are satisfied with the order. If you are not satisfied please contact us and we will do our best to solve the problem or refund your order. Contact UsAddtowatchlist © 2022 All Rights Reserved