| Mount | Handheld |
|---|---|
| UPC | 753759312329 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Display Resolution | 282x470 |
| Power Source | Batteries |
| Color | Black |
| Measurement System | Decimal |
| Material | Plastic |
| MPN | 010-02806-50 |
| Item Length | 2.7 in |
| Range | 9 Miles with Compatible Dog Devices |
| Brand | Garmin |
| Type | Remote Training System |
| Battery Life | Up to 55 h |
| Measurement Provided | Direction |
| Language | English |
| Item Height | 6.4 in |
| Model | Alpha 300i |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Features | Bluetooth, Altimeter, Battery Level Indicator |
| Sensors | GPS |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.3 in |
| Item Weight | 9.9 Oz (280 g) |
Check the listing for details. Garmin Alpha 300i Handheld, Advanced Tracking and Training Handheld with. Color: Black, Condition: New. Listed at 914.95 USD. See it all on a vivid 3.5” touchscreen display with up to a 2.5-second update rate. With up to 50 hours of battery life, you don’t have to worry about running out of power before your dogs do. Easily set up and monitor up to 20 dogs with your compatible dog collars from up to 9 miles away (depending on your dog collar) with up to a 2.5-second update rate.