| Display Resolution | 240 x 320 |
|---|---|
| Color | Black |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02889-00 |
| Material | Plastic |
| Number of Preloaded Courses | 43,000 |
| Item Length | 2.1" |
| California Prop 65 Warning | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Garmin |
| Type | Golf GPS |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | 180 hours |
| Measurement Provided | Yardage to the Green |
| Display Size | 1.3" x 1.7" (33 x 44 mm) |
| Item Height | 3.5" |
| Model | 010-02889-00 |
| Features | Water Resistant, Sunlight-readable 2.2-inch display, IPX7, Built-in Magnet, Yardage to the Front, Middle, and Back of the Green, Wind Speed and Direction, Automatic Shot Tracking (Sold Seperately), Find my Garmin |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Golf |
| Item Width | 0.7" |
| Item Weight | 5.1 oz |
| UPC | 753759352509 |
Check the listing for details. Garmin Approach G20 Solar Golf Handheld GPS with 2.2" Sunlight Readable Display. Color: Black, Condition: New. Listed at 299.99 USD.