| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Display size | 1.4” (35.56 mm) diameter |
| Case material | Fiber-reinforced polymer with metal rear cover |
| Custom Bundle | No |
| Single-gas mode | Yes |
| MPN | 010-02132-02 |
| GPS | Yes |
| Modified Item | No |
| Physical size | 52 x 52 x 17.8 mm |
| Brand | Garmin |
| Lens Material | Sapphire crystal |
| Memory/History | 32 GB |
| Water rating | Dive (100 meters) |
| Model | Descent Mk2i Bundle |
| Connectivity | Bluetooth Smart, ANT+, Wi-Fi, Subwave |
| Air integration | Yes |
| Display resolution | 280 x 280 pixels |
Check the listing for details. Garmin Descent Mk2i with Descent T1 Bundle, Garmin Dive Computer w/ Transmitter. Condition: Used. Listed at 1499.99 USD. Bought in April 2023, Unfortunately, due to medical illness, I won't be able to dive anymore. It's a great everyday watch plus a perfect Duving watch. I only dove 5 times with it. Very clean and in great shape. I have all the parts that came with it plus an extra band.