| Sport Type | Running, Cycling, Swimming, Soccer, Football, Baseball, Volleybal |
|---|---|
| Screen Size | 1.2 Inches |
| Color | Whitestone |
| Battery Cell Composition | Lithium Polymer |
| GPS | Built-in GPS, Multi-GNSS with SatIQ |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Brand | Garmin |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Type | Smartwatch |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Capacity | 4 mAh |
| Band Color | Whitestone |
| Band Material | Silicone/Standard Garmin Band |
| Model | Garmin epix Pro (Gen 2) |
| Operating System | Android & iOS Compatible |
| Case Size | 42 mm |
| Features | Built-in LED Flashlight, Hill Score, Endurance Score, Wrist-Based |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Display | AMOLED Always-On |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
Check the listing for details. Garmin epix Pro Gen 2 42mm Smartwatch Whitestone AMOLED GPS Flashlight Training. Color: Whitestone, Condition: Used. Listed at 598.50 USD. The Garmin epix Pro (Gen 2) 42mm Whitestone is a high-performance smartwatch designed for athletes and outdoor enthusiasts. The built-in LED flashlight with variable intensities ensures safety during night training.