| Power Source | Batteries |
|---|---|
| Custom Bundle | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02863-21 |
| Item Length | 43 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 11 days |
| Measurement Provided | Distance, Heart Rate, Time |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.2 in |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11.6 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Calendar/Date, Clock, Garmin Coach, Running dynamics, HRV status, Recovery time, TRaining efect, Stress tracking |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Gym & Training, Running & Jogging |
| Item Width | 43 mm |
| Display Resolution | 390 x 390 |
| Signed | No |
| Bundle Description | Forerunner 165, charging cable |
| Color | Mist Gray/Whitestone |
| Material | Fiber-reinforced polymer |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Forerunner 165 |
| Item Weight | 39 g |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 753759326609 |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 165 Running AMOLED Touchscreen Training Smartwatch, White. Color: Mist Gray/Whitestone, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 187.00 USD. What you see is exactly what you will receive. The Garmin Forerunner 165 Running AMOLED Touchscreen Training Smartwatch in white is a versatile and high-quality fitness technology designed for indoor and outdoor activities.