| Power Source | Rechargable Battery |
|---|---|
| Size | 10 in strap end-to-end |
| Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| Material | Plastic, Silicon Strap |
| Set Includes | Watch, complete strap, USB charging device |
| Item Length | 10 inches including strap end-to-end |
| For Operating Systems | Android |
| Brand | Garmin |
| Department | Unisex Adults |
| Type | GPS |
| Battery Life | Several Days; Varies |
| Measurement Provided | Calories, Distance, Speed |
| Language | English |
| Display Size | 1 in |
| Item Height | half an inch |
| Model | Garmin Forerunner 25 |
| Body Area | Wrist |
| Features | Average Speed, Calorie Monitor, Clock, Data Review, Distance Traveled, GPS, Heart Rate Monitor, Memory Storage, Rechargeable Battery, Record Sleep |
| Sensors | GPS |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Hiking & Walking, Bicycling |
| Item Width | 1.75 in |
| Item Weight | 1.2 oz |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 25 Purple & Black - Untested *No charger*. Color: Black, Condition: Used. Listed at 27.00 USD. Overall very good physical condition No charger