| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 42mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02970-01 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Measurement Provided | Heart Rate, Calories, Time |
| Battery Life | Up to 10 Days |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS, Heart Rate Monitor |
| Sensors | GPS, Accelerometer, Compass |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Item Width | 42mm |
| Display Resolution | 390 x 390 |
| Color | Blue |
| Material | Aluminum |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Garmin Forerunner 570 |
| Item Weight | 1.5 oz |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 753759349813 |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 570 42mm GPS Smartwatch Running Triathlon AI Training Watch. Color: Blue, Condition: New other (see details), Made in Taiwan. Listed at 400.00 USD. Included: Forerunner 570 (42mm). Sports Modes: Running, Cycling, Fitness, Walking, Multi-Sports. Wearable Type: Smart Watch. Age Range: Adult. Style: Modern. At Hi-TechPremiere. We strive for perfection 100% and work hard to maintain our competitive edge.