| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Size | Standard |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| UPC | 196271576617 |
| Measurement System | Metric |
| MPN | GRMFRN570CB-CHG |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Item Length | 42 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 14 days |
| Measurement Provided | Distance, Time, Heart Rate |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.2 inches |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 12 mm |
| Manufacturer | Garmin |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS, Heart Rate Monitor, Smart Notifications |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running |
| Item Width | 42 mm |
| Display Resolution | 240 x 240 pixels |
| Color | Cloud Blue/Whitestone |
| Material | Silicone, Plastic |
| Set Includes | Charging Cable, Smartwatch |
| Brand | Garmin |
| Type | Wristwatch |
| Model | Garmin Forerunner 570 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 49 grams |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 570 42mm GPS - USED. Color: Cloud Blue/Whitestone, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 430.00 USD. • Heart rate monitoring.