| Brand | Garmin |
|---|---|
| MPN | GRMFRN570YT-CHG |
| UPC | 196271948322 |
| Manufacturer | Garmin |
| Band Material | Silicone |
| Case Size | 47 mm |
| Compatible Operating System | Android, iOS - Apple |
| Model | GRMFRN570YT-CHG |
| Number of Items in Set | 2 |
| Power Source | Battery |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| Set Includes | Smartwatch, Accessories |
| Size | 47 mm |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Type | Smartwatch |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Department | Unisex Adults |
| Display Resolution | 240 x 240 pixels |
| Display Size | 1.2 inches |
| Features | GPS, Heart Rate Monitor, Pedometer, Sleep Tracker |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Item Width | 47 mm |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Silicone, Stainless Steel |
| Measurement Provided | Distance, Calories, Heart Rate |
| Measurement System | Metric |
| Color | Amp Yellow |
| Battery Life | Up to 2 Weeks |
| Body Area | Wrist |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 570 47mm Smartwatch Accessories Bundle (Amp Yellow). Color: Amp Yellow, Condition: New. Listed at 554.99 USD. Garmin Forerunner 570 47mm Smartwatch (Amp Yellow) and Accessories Bundle. Get ready for your race with personalized plans from Garmin Coach for running and triathlons — and select plans adapt based on your performance and recovery.