| Display Resolution | 454 x 454 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | M |
| Color | White |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 0100280901 |
| Material | Titanium |
| For Operating Systems | Android |
| Brand | Garmin |
| Department | Men |
| Type | Smartwatch |
| Battery Life | More Than 7 Days |
| Measurement Provided | Heart Rate, Speed, Time, Distance, Calories |
| Language | English |
| Display Size | 1.4 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 13.2 mm |
| Model | Forerunner 965 |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Cadence, Calendar/Date, Clock, Compass, Distance Traveled, GPS, Heart Rate Monitor, Maximum Speed, Memory Storage, Rechargeable Battery, Record Sleep, Training Plan |
| Sensors | Accelerometer, GPS, Compass |
| Sport/Activity | Gym & Training, Running & Jogging |
| Item Weight | 53 g |
| UPC | 0753759313845 |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 965 47 mm Titanium Case Whitestone Silicone Band. Color: White, Condition: Used. Listed at 375.00 USD. Garmin Forerunner 965, used for a year for marathon training. Charging cable and strap included. No issues whatsoever, works great and was really happy with it during my training. There are two (2) small scratches on the face that are photographed.