| UPC | 753759313838 |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Item Height | 13.2 mm |
| Item Length | 47.2 mm |
| Item Weight | 53 g |
| Item Width | 47.2 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Measurement System | Decimal |
| Signed | No |
| Display Resolution | 454 x 454 |
| Power Source | Batteries |
| Color | Black |
| MPN | 010-02809-00 |
| Material | Titanium |
| Brand | Garmin |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Smartwatch |
| Battery Life | Up to 23 Days |
| Measurement Provided | Heart Rate, Speed, Time, Distance, Calories |
| Language | English |
| Display Size | 1.4 in |
| Model | Forerunner 965 |
| Body Area | Wrist |
| Features | Record Sleep, Training Plan, Rechargeable Battery, Distance Traveled, Maximum Speed, Cadence, GPS, Clock, Compass, Heart Rate Monitor |
| Sensors | Accelerometer, GPS, Compass |
| Sport/Activity | Gym & Training, Running & Jogging |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 965 GPS Running Smartwatch AMOLED. Color: Black, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 429.99 USD. Train brilliantly with Forerunner 965, the premium GPS running and triathlon smartwatch with a bright AMOLED touchscreen display and lightweight titanium bezel. Wake up to your morning report with HRV status to see health insights with an overview of sleep, recovery and training outlook (data presented is intended to be a close estimation of metrics tracked). The training readiness feature tells you when you’re primed for a productive session — while daily suggested workouts adapt to performance and recovery alongside the race widget, which provides training tips, course details and completion time predictions. Navigate any route confidently with multi-band GPS and full-color, built-in maps.