| Display Resolution | 306 x 230 pixels |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Color | Black |
| MPN | 010-03387-00 |
| Item Length | 2.16 in |
| California Prop 65 Warning | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Garmin |
| Type | Satellite Communciator |
| Battery Life | Up to 350 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.9" |
| Item Height | 1.05 in |
| Model | inReach Mini 3 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Features | Rugged, High Resolution Color Touchscreen, Compatible with Garmin Explore App, Exchange Text Messages While Off Grid, Global Coverage, SOS, LiveTrack Sharing, Weather Updates, TracBack Routing, Wi-Fi Wireless Technology |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hiking |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 4.31 oz |
| Item Width | 3.85 in |
| UPC | 753759361396 |
Check the listing for details. Garmin inReach Mini 3 Compact SOS Satellite Communicator with Touchscreen. Color: Black, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 449.99 USD.