| Battery Life | up to 21 days in smartwatch mode; up to 22 hours i |
|---|---|
| Measurement Provided | Distance, Heart Rate, Time |
| Display Size | 0.79” x 0.79” (20 x 20 mm) |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | Other: See Item Description |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 40 mm |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| Item Length | 13.3 mm |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Item Width | 40 mm |
| Item Weight | 42 g |
| UPC | 0753759278663 |
| Display Resolution | 156 x 156 |
| Power Source | Batteries |
| Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| MPN | 010-02563-10 |
| Material | Plastic |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Brand | Garmin |
| Department | Unisex Adults |
| Type | GPS |
| Model | Garmin Instinct 2S Standard Edition |
| Body Area | Wrist |
| Features | Record Sleep, Heart Rate Monitor |
| Sensors | SpO2, Accelerometer, GPS, Compass |
| Sport/Activity | Gym & Training, Swimming, Running & Jogging |
Check the listing for details. Garmin Instinct 2S Standard Edition GPS Smartwatch Graphite 010-02563-00. Color: Black, Condition: Used. Listed at 184.99 USD. • Body Battery™ energy monitoring system. • Smart notifications when paired with smartphone. • Pulse Ox sensor for altitude acclimation. • Compact 40mm case size ideal for smaller wrists.