| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 50mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02805-14 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Item Length | 50 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | More Than 7 Days |
| Measurement Provided | Heart Rate |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.1 in |
| Language | English |
| Item Height | 14.5 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Average Speed, Cadence, Calendar/Date, Calorie Monitor, Clock, Compass, Data Review, Distance Traveled, GPS, Heart Rate Monitor, Maximum Speed, Memory Storage, Odometer, Pedometer, Rechargeable Battery, Record Sleep, Set Goals, Solar Powered, Speedometer, Stopwatch, Temperature, Timer, Training Plan, Training Protocol, Wireless |
| Sensors | Accelerometer, Compass, GPS, Gyroscope |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Gym & Training, Running & Jogging, Swimming |
| Item Width | 50 mm |
| Display Resolution | 176 x 176 |
| Color | White |
| Material | Fiber-Reinforced Polymer |
| Set Includes | 1 |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Instinct 2X Solar |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 67 g |
| UPC | 753759319427 |
Check the listing for details. Garmin Instinct 2X Solar Rugged GPS Smartwatch 50mm Multi-Band, Whitestone. Color: White, Condition: New other (see details), Made in Taiwan. Listed at 315.99 USD.