| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 50 mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02805-13 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Item Length | 50 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | More Than 7 Days |
| Measurement Provided | Cadence, Calories, Distance, Heart Rate, Speed, Time |
| Language | English, French, German, Italian, Spanish |
| Display Size | 1.1" × 1.1" (27 × 27 mm) |
| Item Height | 14.7 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Average Speed, Cadence, Calendar/Date, Calorie Monitor, Clock, Compass, Data Review, Distance Traveled, GPS, Heart Rate Monitor, Maximum Speed, Memory Storage, Odometer, Pedometer, Rechargeable Battery, Record Sleep, Set Goals, Solar Powered, Speed Comparison, Speedometer, Stopwatch, Temperature, Timer, Training Plan, Training Protocol, Wireless |
| Sensors | Accelerometer, Compass, GPS, Gyroscope |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Item Width | 50 mm |
| Display Resolution | 176 × 176 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Watch + charging cable |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Garmin Instinct 2X Solar Tactical Edition |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 67 g |
| UPC | 753759319410 |
Check the listing for details. Garmin Instinct 2X Solar Tactical Edition GPS Smartwatch 50 mm Flashlight Black. Color: Black, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 399.99 USD. TheGarmin Instinct 2X Solar – Tactical Edition (010-02805-13) is one of thebest Garmin watches for tactical use, built to military-grade durability and designed for field reliability. Ideal for outdoor professionals, first responders, endurance athletes, and users seeking a dependable tactical smartwatch.