| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Size | 50mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Metric |
| UPC | 753759344122 |
| MPN | 010-03020-50 |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 14 Days |
| Measurement Provided | Heart Rate, Steps, Calories |
| Unit Type | Unit |
| Language | Multilingual |
| Display Size | 50mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14.4 mm |
| Manufacturer | Garmin |
| Body Area | Wrist |
| Features | AMOLED Display, Tactical Edition, GPS |
| Sensors | Heart Rate Monitor, Compass, Altimeter, Barometer |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running, Cycling, Hiking |
| Color | Black |
| Material | Fiber-Reinforced Polymer |
| Set Includes | Smartwatch, Charging Cable |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Instinct 3 Tactical Edition |
| Country of Origin | Taiwan |
Check the listing for details. Garmin Instinct 3 50mm Amoled Tactical Edition GPS Smartwatch (Black). Color: Black, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 425.00 USD. Excellent condition, like new. Two bands included. Pictured is the titanium variant. Box, instructions, and charger included.